İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Depremin ardından emlak piyasası hareketlendi. Bucalı emlakçılara salvo

Sabah saatlerinde art arda yaşanan depremler İzmirliler’i korkuturken, emlak piyasasını da hareketlendirdi. Özellikle deprem uzmanlarının yazlığınıza gidin çağrısıyla birlikte vatandaşlar sahibinden. com’da yazlık fiyatlarını mercek altına aldı. Krizi fırsata çeviren emlakçı lar ve yazlık sahipleri de mevcut ilanlarında fiyat artışına gitti.

Karaburun’da emlakçılık yapan Yıldız Bahtıaçık sabahtan bu yana toplam 24 ilanında fiyat güncellemesi yaptığını belirtti. Güncelleme yapmaktan çay içemediğinden yakınan Bahtıaçık, “Deprem ülkemizin bir gerçeği. Bu gerçeği bilerek hareket etmeli ve hepimiz bir yazlık sahibi olmalıyız” dedi.

Bucalı emlakçıları suçladı

Yazlık fiyatlarındaki artışın fahiş olduğu yönündeki iddiaları da cevaplayan Bahtıaçık, iddiaları asılsız ve maksatlı bulduğunu vurguladı. Özellikle Bucalı emlakçıların yazlık fiyatları üzerine bilinçli bir karalama kampanyası yürüttüğünü aktaran Bahtıaçık, “Şimdi bu fiyatlar neye göre, kime göre yüksek. Artış astronomik diyorlar. Ben buna katılmıyorum. Bunu da borsa gibi düşünmek lazım. Mesela deprem olduğunda insanlar güvenilir bir yer arıyor. Bu da talebi artırıyor. Talep artınca doğal olarak fiyat da artıyor” diye konuştu.

Her ay başı 100 bin lira

Karaburun kırsalında yıkık evi bulunan Niyazi Salmanlı da geçtiğimiz yıl 50 bin TL’ye satamadığı evine bu sene 550 bin istediğini duyurdu. Son 6 ayda 6 kere ilan fiyatını güncelleyen Salmanlı, bir kere daha deprem olması durumunda fiyata 100 bin TL daha zam yapacağını açıkladı. İlanına CKaraburun’da Şok Fırsat. Kupon ev ve arazisi” yazan Salmanlı, Basmane Asparagas’a verdiği demeçte, “Evim 65 metrekare. Arazisyle birlikte toplam 110 metrekare. Denize yakın. Arabayla sadece 5 dakika. Bu fırsat kaçmaz. Özellikle İstanbullu yatırımcılardan yoğun ilgi var” ifadelerini kullandı.

Depremlerin sürmesi halinde fiyat artışının da devam etmesi bekleniyor.