İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Basmaneli otelcilerden ”Güvenli Turizm Setifikası” çıkışı: Mülteciyle turizm mi olur?

Çoğunluğu Basmane’de bulunan pansiyonların sahiplerinden oluşan İzmir Otel- Pansiyon Esnaf Odası üyeleri, Turizm Teşvik Kanunu Güvenli Turizm Sertifikası & Basit Konaklama Tesisi Sertifikasyon (Belge) Ücretleri ile ilgili basın açıklaması yaptı. 10 liradan garip gurebaya oda kiraladıklarını söyleyen üyeler, ”Turizm Teşvik Kanunu güzel ama biz de turist yok. O yüzden turizm de yok” açıklamasında bulundular.

Basmaneli pansiyoncular Turizm Teşvik Kanunu Güvenli Turizm Sertifikası & Basit Konaklama Tesisi Sertifikasyonu’na karşı isyan bayrağı açtı. 9 Eylül Meydanındaki Walk İn Hotel’de basın toplantısı düzenleyen pansiyoncular ve otelciler, Basmane’de son 10 yıldır konaklayan bir turist görmediklerine yemin billah ederek, hem turistlere hem de yetkililere çağrıda bulundular. Basmane’de konaklayacak ilk turiste rakı sofrası kuracaklarını ve masaya ciğer söyleyecekleri sözü veren Esnaf Odası üyeleri, iki gün konaklayan turiste ise Kordon’da bedava fayton turu yaptıracaklarını açıkladılar.

”EN SON GÖRDÜĞÜMÜZ TURİSTİ UZAYLI SANDIK”

TBMM’de bu hafta görüşülecek olan Turizmi Teşvik Kanunu ve ekonomiye ilişkin torba kanun teklifi ile turizm sektörüne belirli bir standardın getirilmesi amacıyla Konaklama Tesislerine Bakanlıktan Turizm İşletme Belgesi alma zorunluluğu getirilmesine ilişkin konuşan pansiyon ve otelciler, “Kanun teklifi ile birlikte mevzuata basit konaklama tesisleri kavramı getirildi. Buna göre, işyeri açma ve çalışma ruhsatı ile faaliyette bulunan ve turizm işletmesi belgesi bulunmayan konaklama tesislerine 1 yıl içinde başvurmaları halinde, basit konaklama turizm işletmesi belgesi verilecek. Söz konusu konaklama tesisleri bu belge olmadan faaliyette bulunamayacaklar. Tamam buraya kadar her şey hoş ama biz günlüğü 10 liradan 20 liradan garip gurebaya oda kiralayan insanlarız. En son turist gördüğümüzde adamı biz uzaylı sandık. Tabi bölgemizde çok sayıda yabancı uyruklu insan var ama onlar da mülteci, sığınmacı falan” dediler. 

ARKADAŞIMIZI ÇALDILAR

Güvenli turizm mevzusunda da açıklamada bulunan pansiyoncular ve otelciler, ”Tamam haydi biz otelllerde güvenliği ve hijyeni sağladık; peki sokaklardaki güvenlik ve hijyen ne olacak? Geçen de yolda yürüken bizzat arkadaşımızı çaldılar, adamı 5 gün aradık, en sonunda Karabağlar’da Kibar Mahallesi’nde yol kenarında yarı baygın, korona olmuş şekilde bulduk. Kısaca durum bu. YOksa biz de istemez miyiz güvenli turizm ama bizim burada turist yok. Haliyle turizm de yok” açıklamasında bulundular.