İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Büyükşehir’den şiddetli yağmur sonrası flaş açıklama: Sıkıntı yok, her sene sel basıyor

Sonbaharda ve devam eden kış boyunca yeterli yağmur yağışını bulamayan İzmir yağan yağmurlarla birlikte bir nebze olsun nefes aldı. Mevsim normallerinin çok üstünde ve kurak giden günler boyunca ”Bu ne birader? Dünyanın şaftı kaydı. Ocağa girdik balkonda sigarayı beyaz atletle içiyoruz” diye yakınan İzmirliler’in yağmurla birlikte yüzü gülerken, bir anda bastıran şiddetli sağanak sonunda ise sokaklar şelale oldu aktı. Yer yer derinliği 1 metreyi bulan göletçiklerin oluştuğu kentte belediye ekipleri ekipmanlarını kurtarmaya çalışırken, yetkililerden ise açıklama geldi.

Bir yetkili yaptığı açıklamada İzmirliler’e yağan yağmurla ilgili beyanat vermek zorunda kaldığı için mutlu olduğunu belirterek, ”Bu yağmur çok iyi oldu. Geçen hafta da yine şiddetli bir yağış olmuştu, o da çok iyiydi. Açık söylemek gerekirse bu yağmurlar yağmasaydı hapı yutmuştuk. Kaç yaşıma geldim, Ocak ayında böyle hava görmedim. Pandemi olmasa tam Kordon’da rakı içmelik. Çek gömleği, cekete bile gerek yok. İster akşamüstü çimlerde bira iç, istersen rakı içerek Körfez’de günü batır. Eskiden biz bu havalarda denize bile girerdik. Hatta babamlar şimdi Konak İskelesi’nin bulunduğu yerden denize dalar bozuk para çıkarırmış. Konumuz şimdi bu değil. Demem o ki; yağmur çok iyi oldu” diye konuştu.

Yeter diye düşünüyorum

Yağan yağmurlarla birlikte barajların yeniden dolacağını umduklarını da ifade eden yetkili, ”Geçen sefer umduğumuz doluluğu yakalayamamıştık. İnşallah bu sefer yakalayacağımızı umuyorum. Hatta Başkan’a da görüşlerimi iletttim, o da bana katıldı. Aslında caddelerde akan suları ve oluşan göletleri barajlara yönlendirebilsek tadından yenmezdi ama onun için çok çalışmak gerek. Çok zor. Olsun, yağan yağmur da yeter diye düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Sarı lastik bot tavsiyesi

Yağan yağmurlularla birlikte oluşan su basması manzaralarının İzmir’in naif bir güzelliği ve her sene yaşanan küçük ayrıntılar olduğunu aktaran yetkili, ”Bunlar çok kafaya takılacak şeyler değil. Bir bu sene olmuyor ki, her sene oluyor. Eleştiriler neden geliyor anlamak mümkün değil. Bir bu sen olsa, tamam diyeceğim ama değil. Hatta bir keresinde itfaiye arabaları bile selde kalmıştı. Ondan sonra tedbirmizi aldık bir daha kalmadılar. O yüzden sıkıntı yok. Vatandaşlarımız serinkanlı olsun. Su alan ayakkabı giymesinler. Botlarını tamir ettirsinler. Hatta alabiliyorlarsa markalı outdoor botlar alsınlar. Onlar da İzmir’in havasında sıcak geliyor, ayakları terletiyor ama suya karşı kesin çözüm. Bütçesi yeterli olmayanlar sarı lastik bot da giyebilir. Büyükşehir ekipleri olarak biz hemşehrilerimiz için çalışmaya devam ediyoruz ve edeceğiz” dedi.