İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Basmane’de aşı gerginliği: Sahte korona aşısı başında birbirlerine daldılar

Bu sabah saat 9 sularında Basmane Meydanı’nda cereyan eden olayda iki grup taşla ve sopayla birbirine daldı. Görgü tanıklarının anlattığına göre tezgahta sahte korona aşısı satan bir seyyar satıcının elindeki aşıları alarak memleketlilerine satmak isteyen Ganalı Ampong Asamoah ile Nijeryalı Babeyna Masomatço arasında başlayan tartışma iki tarafın da arkadaşlarının olaya dahil olmasıyla bir anda büyüdü. Taş ve sopaların da kullanıldığı kavgada iki taraftan da yaralananlar oldu.

Suriyeli bölge esnafının ayırdığı kavgada ağır yaralanma olmazken, güvenlik güçleri gelene dek iki taraf da dağılarak otellerine gitti.

Başka Basmane Yok

Kavgayı ayıranlardan esnaf Sahur Elrizani “Bunların derdi aslında aşı değil. İki grup her hafta en az bir kere birbirine dalıyor. Mevzu parkın başında kimin dikileceği. Her iki grup da parkın başında kendilerinin takılmasını istiyor. Her gün kavga, her gün dövüş. Korona yüzünden yollar da kapalı, başımıza kaldılar. Buradan yetkililere sesleniyorum: Bir an önce bu adamların Yunanistan’a geçmelerinin önünü açın. Biz Suriyeli esnaflar olarak bu durumdan şikayetçiyiz. Başka Basmane yok” diye konuştu.

Gümbür gümbür geliyoruz

Sahte aşı satan seyyar satıcı ise konuyla ilgili gazetemize konuşmak istemedi. Aşılarının sahte değil Çin malı olduğunu savunan seyyar satıcı, “Kardeşim bizim aşımız da Çin’den geliyor. Sadece başka fabrikadan. Mecbur mu herkes aynı fabrikadan almaya? Hem daha kaliteli, hem daha uygun fiyata. Bizim amacımız koronayla mücadele. Halka hizmet etmek, hakka hizmet etmek. Aşı sahte diyenler yalan söylüyor. Onlar, Türk milletinin iyiliğini, birliğini istemeyen dış mihrakların maşaları. Vatan hainleri. Kimse bizi yolumuzdan çeviremez. Gümbür gümbür geliyoruz” dedi.